PMYO Yeni Sınav Sistemi 2015 Nasıl Olacak?Yüzbinlerce polis adayı bu haberi bekliyordu.2015 yılı için yazılı sınav söz konusu değil.Peki,2015 PMYO Yeni Sınav Sistemi Nasıl Olacak? İşte yüzbinlerce adayın merak ettikleri ve detayları;

İlk önce bilmemiz gereken sınav ÖSYM'nin kontrolünden çıktığıdır.PMYO sınavlarıyla bundan sonra tamamıyla Emniyet Genel Müdürlüğü ilgilenecek.Yani 2015 PMYO Sınav Detaylarıyla Alakalı Güncel Bilgi ve Duyurulara EGM Resmi İnternet Sitesi (http://www.egm.gov.tr/) adresi veya Polis Akademisi Başkanlığı İnternet Sitesi Olan (http://www.pa.edu.tr/) adreslerinden ulaşabileceksiniz.

Not: Aşağıdaki yazımız, Polis Akademisi Başkanlığı'nın tüm Polis Meslek Yüksek Okullarına (PMYO) göndermiş olduğu, Polis Meslek Yüksek Okulu Giriş sınavlarında yapılan değişiklik esaslarına dayanarak hazırlanmıştır.2015 PMYO Giriş Sınavıyla İlgili Detaylar Geldikçe pmyogiris.com sitemizden kapsamlı bir şekilde aktarmaya devam edeceğiz.

** Yapılan en önemli değişiklik PMYO yazılı sınavının kaldırılmış olmasıdır.Onun yerine Fiziksel Yeterlilik Sınavı, Mesleki Psikolojik Değerlendirme ve mülakat sınavı getirilmiştir. Fiziki Yeterlilik Sınavı ve mülakat sınavında verilen puanların PMYO giriş puanını etkilediği Mesleki Psikolojik Değerlendirme sonucu ise direk eleme veya geçer kabul edileceği resmiyete kavuşmuştur. Burada yapılan diğer önemli değişiklik ise ÖSYM tamamen PMYO sınavlarından çekilmştir, PMYO alımları ile ÖSYM’nin bağlantısı tamamen bitmiştir.

Yeni Sistemde Fiziki yeterlilik sınavları ile mülakatlar nasıl yapılacak?

Fiziki Yeterlilik Sınavının 100 puan üzerinden değerlendirileceği, 50 puan alamayan öğrencilerin elenecekleri üzerinde durulmuştur.adayların anlama, dikkat, yorumlama, hızlı ve yerinde karar verebilme, kendini ifade edebilme kabiliyetleri Polis Akademisi Başkanlığınca belirlenen sorularla ölçülebileceğine, her bir kriter için 20 puan belirleneceğine, toplamda 100 puan olacağına ve mülakat sınavından 70 puan alamayan adayların eleneceği üzerinde durulmuştur.Yani mülakat komisyonuna önemli bir seçme hakkı verilmiştir.

ÖSYM ile ilgili tüm maddeler iptal edilmiş ve ÖSYM tamamen devre dışı bırakılmıştır.

PMYO yazılı sınavı üzerine olan maddeler tamamen yürürlükten kaldırılmıştır.

PMYO Giriş Puanı Yeni Sistemde Nasıl Hesaplanacak?

PMYO Giriş Puanının nasıl hesaplanacağı açıkça belirtilmiştir. Buna göre; Fiziki Yeterlilik Sınavının %20’si, Mülakat Sınavının %10’u ve YGS Puanın yüzlük sisteme çevrilmiş halinin %70’inin PMYO Başarı Puanı diğer adıyla PMYO Giriş Puanında kullanılacağı yazılmıştır. Her ne kadar burada mülakat komisyonunun vereceği puanın %10’u denilmiş ise de mülakat komisyonuna sınırsız yetki verildiğini unutmamak gerekir. Hem buradaki % ile belirtilen hesaplamaların değişeceğinden eminiz nitekim böyle olması durumunda YGS puanı ilk sıraya oturmaktadır. PMYO kazanan son kişinin YGS puanının çok yüksek olacağını düşünüyoruz.

İsterseniz bir örnek ile anlatalım. PMYO Fiziki Yeterlilik Sınavından 75 puan aldığınızı düşünelim, PMYO Mülakatlarından ise 70 aldınız. Zaten 70 altında aldığınızda eleniyorsunuz. YGS’den ise 300 puan aldınız diyelim. YGS puanının yüzlük sistemde puanın %70’i diyor ama biz normal hesaplayacağız, yüzlük sisteme çevirmeyeceğiz. Çünkü çevirsek de aynı anlama gelecek. YGS puanınızın %70’i 210 puan yapıyor. Fiziki Yeterlilik Sınavı Puanınızın %20’si 15 puan yapıyor. Mülakat Puanınız ise 7 puan yapıyor. Toplamda 210+15+7 =232 puan yapıyor. Bu durumda YGS’den 250 – 260 – 270 – 280 – 290 -300 almış kişilerin şansları oldukça düşük. Hatta hiç yok gibi bir şey oluyor. YGS puanınızın 310 – 320 – 330 – 340 – 350 ve üzeri olması lazım ki sıralamaya doğru düzgün girebilesiniz.

Yedek alımlarında köklü değişikliğe gidilmiştir. Buna göre eskiden PMYO sınavına giren tüm öğrencilerden yedek çağrılırken yeni taslakta TSK şehit ve malül ailelerinin çocuklarına da avantaj sağlanacağı resmen hükme kavuşturulmuştur. Her sene EGM Şehit ve Malül ailelerine 1/3 oranında kontenjan ayrılırken yeni yönetmelik ile bu sayı %1’e düşürülmüştür. Ayrıca eski yönetmelikte TSK şehit ve malül ailelerinden bahsedilmiyor, bir ayrımcılık yapılıyordu. Üniversiteye Giriş Sınavı ibaresinin yerine YGS ibaresi getirilmiş ve EGM ve TSK şehit ve malül çocukları için normalde istenen YGS Baraj Puanının %90’ını almış olmaları gerektiği yazıyor. Örnek vermek gerekirse PMYO için istenen YGS Baraj Puanının 250 olması durumunda EGM ve TSK şehit ve malül çocukları 225 almaları yeterli olacak. Eskiden ise YGS taban puanını almaları yeterli oluyordu. Yani eskiden 180 almaları gerekiyordu. Şimdi ise istenen baraj puanının %90’ını almaları gerekiyor.

Not: Yukarıda da ifade ettğimiz gibi YGS’den düşük puan alanların pek şansları bulunmadığını hatırlatalım.

Konular