Bedelli askerlik çıkıyor mu?Bedelli Askerlik son dakika gelişmesi! Binali Yıldırım'ın ardından Fikri Işık'ta açıkladı.

Başbakan Binali Yıldırım dün katıldığı Ahaber ortak canlı yayınında bedelli askerlik sorularına yanıt verdi. Daha önce Cumhurbaşkanı Erdoğan’da bedelli askerlikle ilgili açıklama yapmıştı. Ancak dün akşam Başbakan Binali Yıldırım bedelli askerlik ile ilgili çok önemli açıklamalarda bulundu. Birçok bedelli askerlik bekleyen asker adaylarını heyecanlandıran bu açıklamanın üzerine son dakika flaş bir açıklama daha geldi. Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Binali Yıldırım’ın bedelli askerlik açıklamalarına değinerek çok önemli açıklamalarda bulundu. İşte Fikri Işık’ın açıklamaları;

Birçok vatandaşın merakla beklediği bedelli askerlik ne zaman çıkacak sorusuna Başbakan Binali Yıldırım'dan canlı yayında açıklama geldi. Binali Yıldırım'ın açıklamasından sonra birçok asker adayının bedelli askerlik ile ilgili beklentilerinde büyük bir artış oldu. Binali Yıldırım bedelli askerlik ile ilgili yöneltilen soruya "Bakış açım müspet ancak bazı soru işaretlerini de ortadan kaldırmamız lazım" dedi. Binali Yıldırım'ın bedelli askerlik açıklamasından sonra Başbakan Yardımcısı Fikri Işık'tan da çok önemli bedelli askerlik açıklaması geldi.

BAKIŞ AÇIM MÜSPET

Yıldırım, "Bir yandan terörle mücadele veriyoruz, bir yandan bedelli falan. İstismar edilebilecek bir konu gibi görünüyor. Bir yandan toplumdan bir talep geliyor. Biz askerlikte profesyonelliğe geçtik. Vatani görevlerini yapan askerleri biz cepheye hiç göndermedik. Profesyonel askerliğe geçtiğimiz için dikkate alınması gereken bir şey bu" dedi. Bedelli askerlikten elde edilecek gelirin nasıl kullanılacağını da açıklayan Yıldırım, "Buradan elde edilecek gelirin savunma sanayisinin güçlendirilmesinde kullanılması gerekir. Bunları tabi konuşacağız. Bakış açım müspet. Ancak bazı soru işaretlerini de ortadan kaldırmamız lazım" dedi.

BEDELLİ ASKERLİK EN SON NE ZAMAN ÇIKTI?

Bedelli askerlik en son 2014 yılında çıktı. İlk olarak 35.000 lira bedel ile gündeme gelen bedelli askerlik daha sonra yapılan görüşmeler ve çalışmalar ile birlikte 18000 TL'ye düşürülmüştü. Özellikle yaş sınırında yapılan değişiklikler ile birlikte daha fazla insanın faydalanmasına neden olmuştu. Ondan önce ise 2011 yılında bedelli askerlik çıkarılmıştı ve 30 bin lira olarak bedel belirlenmişti.

Bedelli Askerlik ile ilgili konuya değinen Fikri Işık: "Bizim hepimizin farklı düşüncesi olabilir, ama Sayın Başbakanımız bu konuya 'müspet bakıyorum' dedikten sonra hükümetimiz bu konuyu mutlaka değerlendirecektir" dedi.

Konular