İlkokul mezunu polis olabilir mi?Emniyet Genel Müdürlüğü, Emniyet teşkilatında görev almak isteyen binlerce genci her yıl Polis Meslek Yüksekokullarına öğrenci olarak almaktadır. Kısa adı PMYO olan Polis Meslek Yüksekokulları’na öğrenci alımı başladığında polis olmak isteyen gençler arasında kimler polis olabilir, ilkokul mezunu polis olur mu, 2018 yılında polis olmak için neler gerekir, polis nasıl olunur, polis olma şartları nelerdir gibi ve benzeri çok fazla soru sorarlar.

Yeni nesil gençler arasında özellikle çok popüler olan polislik mesleğine ulaşabilmek için bazı şartların yeterli olması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğü personel ihtiyacını karşılamak için başlattığı alımlarda hangi şartları aradığını yayınladığı yönetmelikle zaten belirlemiştir. Bu şartları taşımayanların başvurması anlamsız olacaktır.

İlkokul mezunu polis olur mu sorusunun daha doğru sorulmuş şekli ilkokul mezunu Polis Akademisi veya Polis Meslek Eğitim Merkezlerine öğrenci olabilir mi olmalıdır. Çünkü polis olmanın ilk adımı şartlara uygun olan kişilerin bu okullara kabul edilmesidir. Emniyet Genel Müdürlüğü her yıl lise mezunu veya üniversite mezunu kadın ve erkek gençleri teşkilattaki ihtiyaca binaen öğrenci olarak almaktadır. Teşkilat ihtiyacı olan polis memurlarını Polis Akademisi bünyesindeki Polis Meslek Yüksekokulları aracılığı ile almaktadır. PMYO yani Polis Meslek Yüksekokulları, lise mezunu olan polis adaylarını kabul ederek 2 yıllık mesleki eğitime tabi tutarak ön lisans seviyesinde bir eğitim seviyesine ulaştırmaktadır. Bu iki yıllık meslek yüksekokulu eğitim sürecinde adayların her türlü yemek, barınma gibi ihtiyaçları devlet tarafından karşılanmaktadır.

Polis Olmak İçin Yaş Sınırı Nedir?

Yönetmelikte ilkokulu mezunu polis olur mu konusunda olamayacağını lise mezunu olanların, TYT sınavından 150 ve üzerinde puan alanların ancak polis olmanın eğitim yeri olan PMYO için başvuru yapabileceklerini belirterek açıklık getirmiştir. Fakat ilgili yönetmelikteki bazı karmaşık ifadeler nedeni ile polis olmanı yaşının kaç olduğu konusunda kafalar biraz karışmıştır. 2018 yılı Polis Meslek Yüksekokulu’na başvuruda bulunacak olan gençlerde sınavın yapıldığı yılın 31 Aralık tarihi itibari ile kadın ve erkek adaylar için 26 yaşından gün almamak şartı aranacaktır. 2018 yılı için 31 Aralık 1985 tarihinde doğanlar başvuru yapabilir.Fakat 30 Aralık 1985 tarihinde doğanlar ise maalesef ki başvuru yapamayacaktır. Yaşını mahkeme kararı ile değiştirmiş olanlarda ise değişiklik yapılmadan önceki doğum tarihi dikkate alınarak başvuru durumları gözden geçirilecektir.

Konular

Jandarma polen ve böcekle suçlu arayacak
Özel Güvenlik Denetleme Eğiticilerinin Eğitimi Başladı
2 yıllık meslek yüksek okulu mezunlarına kısa dönem askerlik var mı?
Polis memuru için açıktaki süreler zorunlu şarkta sayılır mı?
Emniyet misyon koruma sınav sonuçları açıklandı
Polise ve jandarmaya neden ek gösterge verilmiyor?
Uzman erbaşlara, memurluğa atanmak için 7 yıl hizmet şartı getirilmesi Anayasa'ya aykırı mı?
POMEM'lere önlisans mezunları başvuruda bulunabiliyor mu?
Polislerin zorunlu ikinci bölge atamaları en fazla kaç defa ertelenebilir?
POMEM mülakat tarihleri belli oldu
POMEM mülakat sınavı giriş yerleri açıklandı
Kıdemli başpolislik sonuçları açıklandı
KPSS şartı olmadan özel harekat polisi alınmaya devam edecek mi?
Emniyet 2018 genel atama takvimini açıkladı
Emniyet Genel Müdürlüğünün Taşra Teşkilatında Düzenleme Yapıldı
Misyon koruma sınavını kazananlar hangi ülkeleri tercih edebilecek?
Polisin çalışma saatleri ne zaman değişecek?
Sefer görev emri nedir?
Gümrük kapıları nasıl korunuyor? Yüz tanıma sistemleri nasıl çalışıyor?
POMEM adaylarına yönelik bilgiler
Bekçiliğe giriş şartları değişti
Polis adaylarının yaş düzeltme talepleri karşılanacak mı?
Polis ve jandarmanın disiplin cezalarını düzenleyen Kanun yayımlandı
POMEM'de yaş hesabı yanlış mı yapıldı?
Emniyette terfi sınavı takvimi belli oldu
Deniz Kuvvetlerine sözleşmeli er alımında kesin kayıt ile ilgili bilgiler
İlkokul mezunu polis olabilir mi?
Emniyette İHA büro amirliği kurulacak
POMEM eğitim sonu sınav ne zaman?
Bedelli askerlik çıkıyor mu?